Wariacje na temat .... Sushi-Maki propozycja I

Maki z omletem  tamago, ogórkiem  i łososiem...

Składniki:

  • nori
  • łosoś
  • omlet Tamago
  • ogórek
  • wasabi
  • ryż  z zaprawą


Zwijanie rolek:

Kładziemy liść nori na matę bambusową, błyszczącą stroną do dołu. Dociągmy liśc do krawędzi maty. Nabieramy na palec odrobinę wasabi i przeciągamy palcem wzdłuż  suchego liścia. 

Pokrywamy liść   cienką warstwą ryżu i układamy dodatki. Ryż dość mocno się klei, dlatego warto mieć zawsze miseczkę wody w pogotowiu. W mokrych rękach klei się nieco mniej :) Ryżu powinno być tyle, aby "obejmował" ułożone na nim dodatki i  po przecięciu rolki, nori nie tworzyło wewnątrz rolki spirali. Przy wersji mini, wystaczy nam połowa liścia nori - przykrywamy ryżem  4/5 powierzchni liścia.

Zwijamy: 

Palcami wskazującym, środkowym i serdecznym przytrzymujemy wypełnienie a kciuków używamy do zwijania.

Brzmi skomplikowanie, ale procedura jest prosta i z biegiem czasu napewno  wypracujesz swój własny sposób na zwijanie. Jest to w zasadzie najłatwiejszy krok w przygotowaniu rolek :) Gotową rolkę, zawiniętą w mate  lekko dociskamy aby się nam nie rozpadła. Odkładamy na chwilę na bok, pozwalając wilgoci z ryżu przeniknąc do nori.

Kroimy rolkę na  mniejsze kawałki, zaczynając od środka - przekrojenia jej na połowę. Kolejno każdą z dwóch  części znowu kroimy na pół. Otrzymamy tym sposobem takiej samej wielkości kawałki.

Końcówek rolki z wystającymi z nich dodatkami, nie eksponujemy na talerzu.   

Obrazki:http://quamut.com/quamut/making_sushi

1 komentarze:

Sylwia pisze...

Dlaczego Twoje maki są kanciaste? Czy nie powinny być okrągłe?
Pozdrawiam

Prześlij komentarz

Obserwują: