Sandesz z wodą różaną

"Na talerzu Kryszny ze słodyczami z mleka, które są Mu ofiarowywane wcześnie rano, zawsze znajdziesz sandesz. " Przepis pochodzi z ksiązki  Adiraja Dasa - Kuchnia Kryszny. Poniżej znajdziesz przepis podstawowy na sandesz,  nadający się do wzbogacania róznego rodzaju środkami zapachowo-smakowymi i dodatkami typu orzechy, rodzynki.  Ja wybrałam wodę różaną.


Sandesz wymaga przygotowania paniruindyjski biały ser, przypominający trochę w smaku nasz polski twaróg. 

Składniki na  ok. 250g:

  • 2 L mleka 2% (nie UHT)
  • sok z cytryny (5 łyżek) lub kwasek cytrynowy
  • sito, gaza lub ręcznik kuchenny

Przygotowanie:

Postępujemy jak w przypadku tofu. Mleko gotujemy, nie dopuszczając do wykipienia. Do gorącego mleka dodajemy przygotowany sok cytrynowy - mleko z biegiem czasu się zetnie, a od serwatki oddzieli gąbczasty panir. Ser z serwatką wylewamy na sito wyłożone gazą lub ręcznikiem kuchennym, następnie odstawiamy do odsączenia.  Potrzebujemy miękkiego sera, więc zawiązujemy woreczek i  odciskamy wodę.

Składniki na sandesz (ok.12 kulek):

  • 250g sera panir
  • 50 g cukru
  • woda różana
  • wiórki kokosowe do obtaczania

Sposób przygotowania:

1. Świeży ser wyrabiamy na stolnicy, do czasu stanie się gładki i znikną wszelkie grundki. Zajmuje to sporo czasu, bądzmy zatem cierpliwi. 

2. Ser dzielimy na 2 częsci, z czego jedną wyrabiamy z cukrem. Częśc wyrobioną z cukrem gotujemy w garnku  na małym ogniu cały czas mieszając.. Gęsty sandesz stanie bardzo rzadki, a następnie ponownie zgęstnieje. Kiedy zgęstnieje i zacznie odchodzić od garnka, zdejmujemy garnek z ognia. 

3. Łączymy sandesz gotowany z niegotowanym. Dodajemy wody różanej (3 łyżeczki), wyrabiamy dokładnie ciasto. Formujemy kuleczki i obtaczamy w wiórkach kokosowych. Pozostawiamy do wystygnięcia. 

  

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obserwują: