Chichi-Dango Coconut Dango - japońska "galaretka"

Przepis na Chichi-Dango wg. Nekobento.com.

Wynalazek żyjących na wyspach Hawajskich japończyków.

Składniki:

  • 200g mąki z ryżu kleistego (nie mylimy z mąką ryżową)
  • 200g cukru
  • ok. 200ml wody
  • 200ml mleczka kokosowego z puszki
  • 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
  • kilka kropel barwnika do żywności (opcjonalnie)
  • Mąka ziemniaczana do obtaczania

Czas przygotowania: 1 dzień. Z szuszeniem : 2-3 dni.

Mąke ryżową, cukier, mleczko kokosowe i proszek do pieczenia mieszamy w jednej misce z wodą. Gotową masę wylewamy formy, wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzewamy piec do 180°C i pieczemy, do czasu aż powierzchnia masy stanie się w miarę twarda. Blachę przykrywamy folią aluminiową, aby dango się nie przypaliło i pozostawiamy w piecu na kolejne 45min. Gotowe "ciacho ryżowe" odstawiamy do ostudzenia - najlepiej odczekać 24h. Tniemy na małe kawałki. Kawałeczki obtaczamy w mące ziemniaczanej lub ryżowej - ma zapobiegać sklejaniu się. 


Kilka  ważnych i przydatnych wskazówek: 

Im więcej damy mąki, tym twardsza będzie nasza "galaretka" - na szczęscie " profilaktycznie" zwiększyłam ilość mąki... inaczej by się rozpływały :)

Wyłożenie formy papierem do pieczenia jest konieczne, gdyż masa  strasznie się lepi - lepi, ale nie traci formy.... jak to czasami bywa w przypadku tureckich galaretek Loukoum.

Chichi-Dango możemy przechowywać w chłodnym  miejscu ok. tydzień.

 Już w trakcie pieczenia, kiedy masa zaczyna gęstnieć, warto od czasu do czasu wyciągnąc forme z pieca i przemieszać całośc. Mąka z ryżu kleistego, podobnie jak ziemniaczana, ma tendencje do osiadania na dnie formy.

Jeśli chodzi o krojenie...nożyczki sprawdzą się lepiej od noża :)

Już gotowe, obtoczone w mące mogą jeszcze (ale niekoniecznie) po kilku godzinach się skleić, więc radzę kolejne 24H suszyć je  w temperaturze pokojowej na kratce. Dostaną delikatnej, przepysznej skorupki.   

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obserwują: