Ramen 拉麺 "spolszczone"

Ramen (jap. 拉麺 bądź ラーメン; rāmen) – japońskie danie składające się z rosołu, makaronu i innych składników w zależności od receptury. Ramen do Japonii przywędrował z Chin i różni się od tradycyjnych japońskich zup tym, że zawiera mięso, podczas gdy tradycyjnie w Japonii stosowało się głównie ryby i warzywa. Ramen trafił do Japonii w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramen

Nazwa „ramen” pochodzi od zjaponizowanej wymowy zwrotu „la mian” (拉麺) oznaczającego rodzaj makaronu z mąki pszennej stosowanego w Chinach. Stanowi on główny składnik dodawany do zupy. Sama płynna baza natomiast przyrządzona jest na bazie wieprzowiny i wywaru z kości wieprzowych. Prócz nich w skład zupy wchodzić mogą ryby i owoce morza, warzywa (biała rzodkiew daikon, kapusta pekińska, pędy bambusa, cebula, kukurydza), wodorosty, mięso wieprzowe i drobiowe (często w formie pulpetów), gotowane na twardo jajka, nasiona sezamu. Zupa często przyprawiana jest też sosem sojowym lub (rzadko) miso.

Ramen nie ma sformalizowanego przepisu.

Każdy kucharz i serwujący go lokal wymyśla własną recepturę. Wyróżnia się też kilkadziesiąt jej typów.

Do najpopularniejszych gatunków należą:

Shio stanowiąca najbardziej podobną do typowych, chińskich zup odmianę ramenu. Podobnie jak one jest rodzajem lekkiego, odtłuszczonego rosołu przyrządzanego na bazie kurzego mięsa lub wieprzowiny. W jej skład wchodzi głównie drób lub pulpety drobiowe, ryby, kapusta pekińska, cebula lub szczypiorek, pory i pędy bambusa.


Tonkotsu to ramen wieprzowy, gotowany zup na kościach. W efekcie posiada gęstą konsystencję i jest dość tłusty. Do zupy dodaje się niewielkich ilości warzyw i czasem mięsa. Często serwowany jest z pastą z nasion sezamu.

Shoyu to ponownie rosół z kurczaka czasem z dodatkiem wieprzowiny lub wołowiny. Doprawia się go sosem sojowym, przez co jest ciemniejszy od innych rodzajów. Główne dodatki zupy obejmują szczypiorek, wodorosty, jajka na twardo, pędy bambusa i soi. W odróżnieniu od rodowitych zup japońskich tą odmianę często się ostro przyprawia za pomocą czarnego pieprzu, oleju chili lub pieprzu syczuańskiego.

Miso to silnie zjaponizowana odmiana potrawy pochodząca z Hokkaido. Przyrządzana jest na bazie mięsa z kurczaka i ryb oraz silnie przyprawiana pastą miso. Podaje się ją wraz z dodatkiem kiełków sojowych, sezamu, cebuli, wieprzowiny, kapusty pekińskiej, białego pieprzu i czosnku.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ramen

Poniżej podany przepis na ramen jest maksymalnie "spolszczony", gdyż makaron od którego wywodzi sięnazwa zupy zastąpiłam  polskim makaronem jajecznym :) Wstępnie planowane krewetki zastąpiłam pangą.

Składniki na rosół: 

  • 1/2 liścia nori ( nori do sushi)
  • 2 większe grzybki mu-err ( mogą być  również shiitake, mun)
  • połowa filetu z pangi (może być inna ryba)
  • szczypta pieprzu syczuańskiego
  • sól
  • rosołek można doprawić kostką rosołową
  • litr wody
  • łyżeczka sosu sojowego
  • połowa białej cebuli krojona w kosteczkę
  •  makaron jajeczny tzw. gniazdka 

Dodatki do rosołu:

Sposób przygotowania: 

 Rosół: W wodzie gotujemy: grzybki, nori, filet z pangi. Całość doprawiamy pieprzem syczuańskim, solą, sosem sojowym i opcjonalnie: kostką rosołową, czy też bulionem w proszku.

Gdy rosół jest gotowy, wyciągamy pangę, nori i grzybki z garnka. W gotowym rosole gotujemy makaron.  Dopiero po ugotowaniu się makaronu w rosole, dosypujemy na samym końcu do nasze zupy cebulkę - powinna chrupać. Panka, grzybki i nori będą nam służyć jako dodatek do zupy. 

Wlewamy rosół  z makaronem do miseczki, układając na nim przygotowane dodatki: kapustę pekińską, jajko, glazurowanego kurczaka, pędy bambusa, liście nori i grzybki.

Uwagi:

* nie można zastąpić makaronu jajecznego makaronem do spaghetti czy tagliatelle

* odradzam zastępowanie chińskich grzybków pieczarkami, gdyż te zmieniają smak rosołu

 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obserwują: