Bambus leczy, bambus żywi, bambus ubiera

Artykuł zamieszczony 25. 09. 2009  przez Ewelina ewaletta@gazeta.pl na

http://www.ithink.pl

Profil autorki:  http://www.ithink.pl/ewelina-ewaletta-gazeta-pl/

Bambus to trawa oraz jedna z najciekawszych roślin, jakie zna ludzkość. Ubrania, których nie trzeba prać, serum do włosów, w końcu mosty i dawne narzędzia tortur – to niektóre przykłady wykorzystania tej wszechstronnej rośliny.

Tę najszybciej rosnącą na świecie trawę można spotkać głównie w tropikalnej Azji, ale także w Ameryce, wysoko w górach. Las bambusowy zajmuje łącznie 15 milionów hektarów ziemi w różnych zakątkach naszej planety. Ta arcy-ciekawa roślina ma niezwykłą moc odradzania się - jeśli zostanie ścięta, podczas następnej pory deszczowej wypuszcza nowe pędy i potrafi urosnąć nawet metr w ciągu doby – stąd wymyślne narzędzia tortur stosowane podczas I i II wojny światowej. W wielu kulturach, szczególnie w Azji południowo-wschodniej, roślina ta jest traktowana symbolicznie i ma ogromne znaczenie kulturowe. Kojarzy się z energią życiową, jest symbolem cnoty i wierności, ale także silnego i odpornego charakteru.

W Feng Shui bambus używany jest jako uzdrawiający lek. Ponieważ jest wyjątkowo odporny na pleśnie i procesy gnilne – posiada naturalne właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze – ubrania wykonane z bambusowej przędzy są bardzo przyjazne ciału. Swoje unikalne właściwości tkanina zachowuje nawet po wielokrotnym praniu. To również doskonały materiał na środki opatrunkowe i higieniczne: bandaże, stroje lekarskie, bieliznę pościelową do szpitalnych łóżek, ba! nawet pieluszki dla niemowląt oraz skarpety dla osób o skłonnościach do grzybic stóp. 


  Mocny, tani i łatwo dostępny jest też bogaty w krzem, sole mineralne i taniny. Pozytywny wpływ zawartej w bambusie krzemionki odczują wszyscy, którzy uzupełnią swoją dietę o tabletki lub granulki z wyciągiem z tej rośliny – włosy będą mocniejsze, a paznokcie mniej łamliwe. Naukowcy w firmach kosmetycznych odkryli go dla siebie, gdyż stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, składników naturalnie obecnych we włosach i skórze głowy. To nie wszystko - posiada własności odżywcze, łagodzące podrażnienia, remineralizujące oraz dodatkowo wspomaga nawilżenie skóry (jedna z niewielu firm kosmetycznych wykorzystujących te właściwości w całej serii swoich dermo-kosmetyków aptecznych to DORA PHARMACIA, oferująca kurację do włosów opartą o bambus Lycosan Duo Odżywczy).   Co ciekawego bambus oferuje dw zakresie naszego zdrowia - z ziaren bambusa można wypiekać chleb lub robić fermentowany napój podobny do piwa. W pędach niektórych gatunków jest mnóstwo słodkiego soku, który po wysuszeniu przypomina miód. Bogate w białko owoce bambusa stanowią przysmak szczurów: gryzonie żywią się nimi i mnożą, a gdy zapasy bambusowych owoców wyczerpują się – szczury pustoszą pola uprawne i domostwa. Głód, który wówczas się pojawia, nazywany jest mautum, czyli bambusową śmiercią. http://www.ithink.pl/ewelina-ewaletta-gazeta-pl/

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obserwują: