Kome / Shari - Ryż do sushi


Składniki:

  • 2 szklanki  ryżu Nishiki,  Uruchi lub Shinode - konieczne ryż kleisty
  • 1/4 szklanki wody
  • 1/4 szklanki octu ryżowego
  • min. 2 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • opcjonalnie: łyżeczka sake

 Dlaczego większość polskich barów sushi podaje ryż  bez smaku? Możliwa przyczyna: doprawiony octem ryż leży sobie godzinami w misce oczekując na kolejnych gości.

Przyprawiony octem ryżowym ryż po ok. 3h  zaczyna tracić smak. 

Gotowe sushi, przykryte folią spożywczą, można przechowywać 2-3 dni w lodówce, z kolei  sam ugotowany ryż  można wrzucić na 2-3 miesiące do zamrażarki - tak, tego typu procedury są dopuszczalne :)

 

 Przygotowanie ryżu wg. mnie ;)

1. Odmierzamy 2 szklanki ryżu. Wsypujemy ryż do sitka i płuczemy pod bieżącą wodą do czasu, aż zacznie spływać czysta woda.Niewlujemy tym sposobem gorzki posmak ryżu i zmywamy z ziaren kurz i brud.

2. Czysty ryż wsypujemy do garnka, zalewając 4 szklankami wody. Gotujemy ryż na małym ogniu, pod przykryciem,  do czasu aż wchłonie wszystką wodę. 

3.  Wyłączamy piec. Po wchłonięciu wody, ryż jest jeszcze twardy wewnątrz w związku z czym pozostawiamy go tak długo pod przykryciem aż ziarna zmiękną. Jeśli chodzi o czas - do czasu aż  wolno sobie wystygnie pod przykryciem - czyli stosunkowo długo ;) Metoda ta wymaga anielskiej cierpliwości, gdyż przygotowanie ryżu trwa do 3 h. Gotowy ryż powinien być gęsty (wyciągnany z garnka, z trudem odkleja sięod łyzki)  i klejący. Ziarno powinno być całe, nie doszczętnie rozgotowane.  

4.  Ryż jest ciepły, ale nie gorący. Przygotowujemy miskę - unikamy jednak naczyń metalowych, łyżka też powinna być drewniana. Przełożony do miski ryż zalewamy zaprawą i mieszamy.

5. Miskę z ryżem przykrywamy ręcznikiem kuchennym i odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. 

 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Obserwują: